TEKNİKLER

Halı Yıkama Teknikleri

1) Halı fırçalama makinesi ile halı yıkama;

Halı Yıkama Firmalarının en çok uyguladığı yöntemlerden birisi halı fırçalama makinesi ile yapılan yıkamadır.

Ne iş yapabilirim düşüncesiyle bir insanın aklına halı yıkama yapayım nasıl olsa ciddi sermayesi yok diye düşünen kişilerin eline bir fırça almasıyla yaptığı bir iştir. Bu yöntemde halılar zeminin büyüklüğüne göre yere serilir, ıslatılır, üzerine deterjan dökülen halılar fırçalama makinesi ile halı üzerinde gezilerek fırçalanır, el gücüyle durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır. Kısa zamanda çok halı yıkanabilir maliyet düşük olduğu için ucuz fiyatla yıkama yapan firmaların tercih ettiği bir yöntemdir.

2) Havuz sistemi ve halı fırçalama makinesi kullanarak halı yıkama;

Halı Yıkama Firmalarının tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Bu yöntemde firma müşterilerden halıları toplar, içerisine deterjanlı su doldurulmuş havuzda bir gece önceden ıslatır. Kirleri yumuşayan halılar, sabah iş yerinin büyüklüğüne göre zemine serilir, fırçalama makinesi ile üzerinde gezilerek fırçalanır el gücü ile durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır. Bu yöntem sayesinde işletme kısa zamanda düşük su ve deterjanla çok fazla miktarda halı yıkayabilir. Maliyet düşük olduğu için ucuz fiyatla yıkama yapabilir.

3) Havuz sistemi ve otomatik halı yıkama makinesi kullanarak halı yıkama;

Genelde biraz daha sektörde tecrübe kazanmış firmaların profesyonel olmadan yaptığı yöntemlerden birisidir. Halılar dükkan içerisinde içine deterjanlı su doldurulmuş havuzda bir gece önceden ıslatılır. Kirleri yumuşayan halılar, el yordamının aksine otomatik makineyle yıkanır durulanır ve sıkma makinesinde sıkılır. Bu yöntem sayesinde işletme kısa zamanda düşük su ve deterjanla çok fazla miktarda halı yıkayabilir. Maliyet düşük olduğu için ucuz fiyatla yıkama yapabilir.

Bu 3 Yöntemlerin Zararları;

Piyasadaki halı yıkama fimalarının birçoğunun kullandığı üst tarafta açıklamasını yapmaya çalıştığımız yöntemlerde Onlarca hatta yüzlerce halı aynı havuzda ıslatıldığı için bütün halıların kirleri birbirine karışır hijyenik bir yöntem değildir.Halılarda renk karışma riski oluşmaktadır.Evcil hayvan besleyenlerin varlığı hesaba katıldığında alerjisi olan insanlar açısından veya çocuk yetiştirenler ve namaz kılanlar açısından sakıncalıdır.Deterjan ve leke sökücü kimyasallar el yordamı ile verildiği için yıkama kalitesi düşüktür.Bu sakıncalarına rağmen, yıkama maliyetlerinin düşük olması sebebi ile yukarıdaki yöntemlerle halı yıkayan yerlerin varlığı ve çok yaygın oldukları bilinmektedir.

Profesyonel Halı Yıkama Teknikleri ile halı yıkama;

Piyasa da çok az firmanın yaptığı üst düzey yıkama kalitesinin yakalanabildiği tek yöntemdir. Yıkama maliyeti diğer yöntemlere göre çok yüksektir. Profesyonel temizlik tekniği ile yıkama yapabilen makinenin diğer makinelerden farkı, havuz sistemine ihtiyaç duymaması ve yıkanan halının kirini veya kirli suyu arkadan gelen diğer halıya bulaştırmadan yıkayabilmesidir. Bu makinede halılar, makineye verildiği ilk noktada sıcak su ile islatılır. Bant üzerinde ilerleyen halı fırçalama ünitelerinin altına geldiğinde üniteler halı üzerine temas ederek fırçalama işlemi başlar. Bu fırçalama ünitelerine deterjan ve leke sökücü kimyasallar fırçalama anında bilgisayar kontrolü tamamen otomasyon sistemiyle verilir halı bant üzerinde ilerlemeye devam ederken ikinci sıra fırçalama üniteleri halı üzerine temas ederek duru su ile fırçalama yapar ve halı üzerindeki deterjan yoğunluğunu azaltarak halıyı durulama için hazırlar. Yoğunluğu azalmış deterjan halı üzerine bastırılan merdane ile sıyrılır daha sonra durulama jetleri altına gelen halı basınçlı su ile durulanır. Bu yöntemde en iyi durulama kalitesine sahiptir ama su maliyeti yüksektir. Aynı zamanda otomatik makine bünyesinde bulunan alt fırçalarla halının arka kısmınıda yıkama işlemine tabi tutar ve bir çok ev hanımının en çok şikayet ettiği halının arkası hiç yıkanmamış arka tarafındaki kıllar aynen duruyor gibi bir çok şikayet ortadan kalkar.

Tam otomatik halı yıkama makinesinin yapımı aşamasında makine kuruluşundan bilgi ve desteğini esirgemeyen Bulut Halı Yıkama Fabrikası makine üretimini yapan firmadan halıların kirli suyunu birbirine karıştırmadan yıkama yapan bir halı yıkama makinesi talep etmiş bu makinenin geliştirilebilmesi için büyük çaba sarf etmiştir. Ayrıca geliştirilen makine deterjan ve leke sökücüleri halı üzerine fırçalama anında bilgisayar kontrolüyle vermektedir bu özellik yıkamada standart bir kalite sağlamıştır.

Bu yöntemin fiyatların yüksek oluşu dışında hiçbir sakıncası yoktur.