HANGİ HALI YIKAMACI

Halı Yıkamacıların Fazla Olması

sakınca olan -ki bununla yük taşınacak- bir aracı satın herkesin halı yıkamacı olduğunu, her sokakta bir halı yıkama yeri açıldığını ne yazık ki görebiliyoruz.

Fiziki altyapı, teknolojik donanım, tecrübe ve kalite yönünden birçok eksiği bulunan, hatta bahse konu tüm bu unsurları berbat denecek kadar kötü olan birçok yerin tabelasında [Halı Yıkama Fabrikası] ibaresi yer almaktadır.

Bilgisizce açılan halı yıkama yerlerinin bir kısmı tesislerinde olmayan makinelerin resimlerini internet ortamından indirerek broşürlerinde kullanıyor, bir kısmı broşür ve reklamlarında tecrübeli personelden bahsediyor, bir kısmı çok eski firma görüntüsü vermek için tanıtım broşürlerine ve internet sitelerine [15 yıllık tecrübe, 20 yıllık tecrübe] gibi ibareler koyarak tüketiciyi yanıltıyor. Oysa İstanbul da hizmet süresi 5 yılı aşmış firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Diğer tüm firmaların hizmet süreleri 2 yılın altındadır. Bunların çoğu makine halısı ile el dokuma halıyı birbirinden ayıramayacak kadar tecrübesizdir.

İçlerinde taşıma inşaat suyu yada kuyu suyu kullananlar, Arap sabunu veya asitli bulaşık deterjanları ile halı yıkayanlar, havuz sisteminde halıları ıslatarak yüzlerce halının kirlerini birbirine karıştıranlar ve küçük yıkama alanlarında halıların kirlerini birbirine karıştırarak yıkayanlar var.

Bilinmektedir ki bazı firmalar verdikleri kötü hizmet neticesinde kötü mimlenen isimlerini değiştirerek her sezon yeni bir isimle tüketiciyi kandırmaya devam ediyor.

Bu duruma dur diyebilecek tek unsur tüketici. Burada tüketiciye büyük sorumluluk düşüyor. Fakat tüketici halının nasıl yıkandığından çok, kaça yıkandığını önemsiyor ve ucuza yıkayan sözde halı yıkamacılar arsızca ve umarsızca halkın sağlığı ile oynamaya devam ediyor.

Elbette işini iyi yapan yerlerde var ama bu İstanbul gibi bir şehirde on bilemedin on beş olur oysa bu şehirde iki bin beş yüzün üzerinde halı yıkama yeri var. Siz siz olun halı yıkatacağınız yeri mutlaka gezin.

İstanbul Avrupa yakasında tecrübeli halı yıkama firması sayısı bir elin parmaklarını geçmez o sebeple zaman içinde oluşabilecek mağduriyetlere karşı tüketicinin uyarılması gerekmektedir.