HALI YIKAMADA HAVUZ SİSTEMİ

Halı Yıkamada Havuz Sisteminin Zararları

Günümüzdeki halı yıkama firmalarının çok büyük bir kısmının uyguladığı bu sıkıntılı yöntemi kullanmaktadır. Bu durumu müşteriye kabul ettirmeye yönelik buldukları çözüm, bu havuzların ilaçlı dezenfektan havuzları olduğu yalanıdır ki bu asla doğru değildir.

Halı yıkama firmaları onlarca farklı eve hizmet vermektedir. Bu evlerin birçoğunda namaz kılan insanlar olduğu gibi birçoğunda çocuk büyütülüyor ve bir kısım evde de evcil hayvan besleniyor. Bu açıdan bakıldığında havuz sisteminin sakıncası daha net anlaşılıyor. Zira havuz sistemi, tüm bu evlerden toplanan halıların, aynı havuz içinde bekletilmesi yöntemidir.

Örneklendirecek olursak, çocuk yetiştiren bir evden gelen, üzerinde çocukların oynadığı bir halının, evcil hayvan besleyen bir başka evden gelen ve üzerine kedi köpek idrarı, salyası ve kılı, tüyü bulaşmış bir başka halı ile aynı havuzda bekletilmesi sanırım kimsenin hoşlanacağı bir durum değildir. Kısacası havuz sistemi birinin banyo yaptığı küvete girip banyo yapmaya benzer. Hangimiz birinin banyo yaptığı küvette banyo yaparız? Hiçbirimiz!

Havuz sistemini kullanan halı yıkama firmaları işletmecileri, havuz sisteminin sakıncalarının farkındalar çünkü hiçbiri kendi evlerinin halısını bu havuzlarda bekletmiyor.

Tüketicilerin “ halı yıkama firmalarının, havuzumuz yok söylemine inanmaması” bizzat yerinde tetkik etmesi çocuklarının ve kendilerinin sağlığını açısından çok önemli bir husustur.