YANLIŞ HALI YIKAMA

Hatalı Halı Yıkama

Eskisi kadar olmasa da hatta bazı yörelerde çeyiz olarak sayılan halının hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Ama günümüzde bile etkisini fazla yitirmeden ; toplumsal alışkanlıklarımız ve yaşam tarzımız gereği evlerimizde halı kullanmaktayız. Genç kızlarımızın el emeği göz nuru dökerek dokuduğu el dokuma halılar, yeni kurulan yuvalara bambaşka bir sıcaklık katmak üzere hanımların çeyizinde damat evine gelirdi.

Genellikle Anadolu kültüründe halılar her motifinde her renginde ayrı bir anlam ayrı bir his taşımaktadır.Ama günümüzde el dokuma tezgahlarının azalması ve halı dokuma teknolojisindeki gelişmeye bağlı olarak. El dokuma halılar kadar kıymetli olmasa da gerçekten kaliteli fakat bir o kadar hassas yapıda halılarında çeyizlerde yerini aldığı görülmektedir.

Çeyizler ile gelsin veya sonradan alınmış olsun evlerimizde çok değerli ve kıymetli halıların kullanılması, kültürümüzde ve yaşam alanlarımızda halının sert ve soğuk bir zemini kapatmaktan öte bir anlam ifade ettiğinin en önemli göstergesidir. Kullanıcısı için çok önemli anlamları olan halılarımız kirlendiğinde yıkatacak yer bulma konusunda çeşitli sıkıntılar yaşamaktayız. Bu sıkıntının başlıca sebeplerinden biri, halıyı tanımadan halı yıkama işine girmiş olan halı yıkamacılardır. Unutulmamalıdır ki, halının iplik yapısını, boya yapısını ve dokuma tekniğini bilmeyen yıkamacılar tarafından yıkanan halılar kesinlikle ve kesinlikle risk altındadır.

Tüketici olarak bu denli kıymetli halılarınızı korumak başlıca görevinizdir. Halılarınızı yıkattığınız yerde tüm halı cinslerinde yıkama fiyatı aynı ise veya makine halısı ile el dokuma halılarda yıkama fiyatları birbirine çok yakınsa kesinlikle halıdan anlamayan birinden hizmet alıyor durumdasınız.