KUYU SUYU İLE HALI YIKAMA

Kuyu Suyu ile Halı Yıkamanın Zararları

merdiven altı yerlerin su abonelikleri yoktur ve halıları kuyu suyu kullanmak suretiyle yıkamaktadırlar.

Ülkemizde yer altı atık su şebekesi olmayan bazı şehirlerde kuyu suyu kullanımı, fazla kireç sebebi ile halıların sertleşmesi dışında bir sorun teşkil etmemektedir. Fakat yeraltı atık su şebekesi olan büyük şehirlerde önemli bir sorun ortaya çıkmaktadır ki bu atık (lağım) suların kuyu sularına karışmasıdır. Yer altı atık su şebekeleri sızdırmaz yapıya sahip tesisatlar değildir ve sızdırma oranları yere göre değişmektedir. Kısacası şebekede taşınan suyun bir kısmı ( yaklaşık her 100 Litre atık suyun 2,5-3 Litresi) toprağa karışmaktadır. Toprağa karışan bu atık sular en yakındaki kuyu ya da yer altı su kaynağına karışmaktadır.

Bu durumda yer altı atık su şebekesi olan şehirlerde kuyu suları ile halı yıkanması kesinlikle çok sakıncalıdır. Özellikle hijyen yönünden sağlığımızı etkiliyor olmasının yanı sıra bir başka sakıncası da lağım suyu bulaşmış (mundar) olan halı üzerinde namaz kılınması durumudur.

Fakat ne yazıkki halı yıkama sektörü özellikle halı yıkama fiyatı ucuz olan yerler kuyu suyu kullanmaktadır. Üstelik kuyu suları ile halı yıkayan yerlerin hiç biri kullandığı kuyu ya da yer altı kaynağından çıkan suyu tahlil ettirme zahmetine girmemektedir.

Halı yıkama sektöründe maliyeti etkileyen en önemli gideri suya ödenen ücret oluşturmaktadır ki bu da kuyu suyu kullanım oranının neden bu denli yüksek olduğunu anlamamıza yardımcı olan önemli bir göstergedir.Normalde kurumsal bir halı yıkama firmasına gelen su faturası kuyu suyu kullanan firmaların 4-5 katını bulmaktadır bu da kurumsal halı yıkama firmaların halı yıkama fiyatlarının diğerlerine göre biraz daha yüksek olması sonucunu getirir ama siz değerli müşterilerin bilmesi gereken bir husus ucuz halı yıkayanların yukarıdaki kuyu suyu kullanma veya birçok maliyeti azaltıcı(tabiki halı yıkama kalitesini oldukça düşüren) faktörlerden dolayı daha fazla kazandığıdır.

Bu bilgiler ışığında ucuz fiyatla halı yıkayan yerlerin neden ucuza yıkadıklarını anlamak zor olmasa gerek. Bir halı yıkama yeri piyasa ortalamasından ucuz fiyatla halı yıkıyorsa mutlaka kuyu suyu kullanıyor demektir. Tabi hem pahalı fiyatla yıkayıp hem de kuyu suyu kullanan yerlerin varlığı da unutulmamalı. Bu durumda zihninizde ucuz yıkayanları anladık da pahalı olup kuyu suyu kullananları nasıl anlayacağız şeklinde bir soru oluştuğunu hissediyor gibiyim ve bu tür yerleri anlamak için firmanın faaliyet adresine kesilmiş su faturasını görmenin en doğru yöntem olduğunu belirtmek istiyorum.

Siz siz olun ucuz yerlerde asla halı yıkatmayın.